Klasická masáž

Klasická masáž je založena na přirozené samočistící schopnosti organismu a jeho schopnosti sebeuzdravování. Zahrnuje systematické pohyby jako hnětení, vytírání, tepání, chvění apod., s cílem navodit stav uvolnění a relaxace. 

Dlouhodobé psychické zatížení se může projevit na fyzické rovině jako napětí či blokáda a to pak následně ovlivňuje psychiku. Navíc je-li toto napětí ponecháno dlouhodobě bez povšimnutí, může dojít k řetězové reakci, kdy se začne vytvářet blokáda i v jiných částech těla a jsou-li ignorovány bolestivé příznaky, vznikne akutní stav, který pak musí léčit lékař. Tomu se dá předejít pravidelnou masáží.

Na fyzické rovině ovlivňuje masáž většinu lidského organismu. Působí na kůži, podkožní vazivo, klouby a kloubní vazivo, šlachy a jejich pochvy, kosterní svalstvo, mízní systém, dýchací aparát, zažívací trakt a vylučovací systém, nepřímo ulehčuje práci srdci.

Mechanický účinek masáže spočívá v podpoře návratu žilní krve a mízy z periférie do oběhového centra.

Biochemický účinek masáže představuje kožní zčervenání v místě provádění masérských hmatů. Podkladem zčervenání je rozšíření krevních vlásečnic a drobných cév v kůži. Příčinou je uvolňování různých látek přítomných v organismu, nejčastěji se jedná o histamin nebo acetylcholin.

Reflexní účinek masáže spočívá v ovlivňování vzdálených míst od místa provádění masérského hmatu vlivem odstředivé dráhy reflexního oblouku (např. při masáži chodidla můžeme ovlivňovat funkci vnitřních orgánů, při tepání zad ovlivňovat činnost srdce).

Na psychické rovině tlumí stres a úzkost a napomáhá většímu uvědomění si těla jako celku. Může též uvolnit množství energie, doposud blokované potlačováním napětí, zmírnit bolest hlavy, či odstranit nespavost.

Obecně se dá říct, že masáž vede k úpravě změněných poměrů k normálu.

Fotogalerie: Klasická masáž

Tato fotogalerie je prázdná.